Време е да се модернизира застарениот пристап за машката кожа!

До деведесетите целокупната грижа за нега на машката кожа беше базирана само на примена на лосион за после бричење, но денес постојат производи кои одговараат на потребите на машката кожа.

Конечно дојде време да се модернизира застарениот пристап.

Машката и женска кожа се разликуваат, затоа бараат различни третмани!

Од тогаш па до денес, филозофијата се заснова на фактот дека машката и женска кожа се разликуваат. Мажите и жените се еднакви, но не се исти. Нивната кожа се разликува во неколку клучни карактеристики и поради тоа бара различна нега.

- Реклама -

7 ФАКТИ за машката кожа!

-машката кожа е масна, но од страна на делување на потните жлезди може брзо да дехидрира,

-машката кожа поради поголемиот дел на колаген е подебела и погуста отколку женската,

-машката кожа почнува да се опушта на средна возраст, кога нејзината еластичност брзо и видливо слабее,

-мажите имаат помалку брчки, но се подлабоки и повеќе изразени,

-слојот на поткожното масно ткиво е потенко и се дистрибуира на различен начин од жените,

-машката кожа често е изложена на мали повреди и поткожни влакна кои се настанати поради бричење,

-тестостеронот слабее и се намалува неговата заштитна функција, тогаш доаѓа до воспаление,.

Престанете да позајмувате креми од вашите најмили!

Поради сите овие факти за машката кожа конечно се потврди дека машката нега на лицето бара посебен третман. Мажи, престанете да позајмувате креми од вашите најмили! Вашата кожа се разликува во неколку клучни карактеристики и поради тоа бара различна нега. Денеска на пазарот постои широк спектар на производи за нега на машката кожа, вие само треба да ја одберете најдобрата за вас!

2 КОМЕНТАРИ

 1. Dobar post ,obekavam deka nemat poveke da gi koristam kremovite na mojata draga ! Anti ovaj, anti onaj ….tuku ke ve zamolam vas za sovet i pravo resenie.
  Golemo blagodaram
  Pozdrav Boris

  • Почитуван Борис,
   Искрено Ви благодариме за убавите зборови за посочениот текст. Посебно ми е мило што најдовте корисни информации на нашиот интернет портал Убавина за сите – слатки ритуали.
   За Вас ако сте на возраст од 40+ години, Ви ја препорачувам кремата од брендот Lancôme Rénergy 3D за мажи. Кремот е погоден за мажи кои сакаат да ги намалат последиците од стареење, умор и надворешни влијанија. Наменета е за сите видови на кожа. Со користењето ќе добиете пријатно чувство на лицето и свеж изглед на кожата цел ден. Кремот има способност да ја “подигне” кожата, давајќи нов изглед кој ќе трае цел ден.
   Кремот Lancôme Rénergy 3D за мажи може да го набавите во сите подобро снабдени парфимерии.

   Имајте убав ден.
   Убавина за сите – слатки ритуали

ОСТАВЕТЕ КОМЕНТАР

Ве молиме внесете го вашиот коментар!
Ве молиме внесете го вашето име