- Реклама -

- Реклама -

- Реклама -

- Реклама -

Byredo е европски луксузен бренд основан од Ben Gorham во Стокхолм во 2006 година, со амбиција спомените и емоциите да ги претвори во парфеми.

Byredo го открива светот на луксузот преку нов пристап, каде што процесот на создавање е воден од емоции и на тој начин го доловува целосниот и неограничен универзум на брендот.

Byredo дизајнира предмети користејќи материјали со највисок квалитет на располагање и врвни детали за дизајнот, давајќи нов пристап кон модерниот луксуз.

Byredo создава и развива палета производи како што се мириси, производи за домаќинство, производи од кожа и аксесоари, а се продава во повеќе од 40 земји во светот.

Во Byredo веруваат дека преку креативноста се во состојба да развијат безвременски производи, значајни и инспиративни.

- Реклама -

Запознајте го Ben Gorham, креативен директор и основач на Byredo

Роден Швеѓанец, од мајка Индијка и татко Канаѓанец, Бен пораснал во Торонто, Њујорк и Стокхолм. Дипломирал ликовна уметност на уметничката школа во Стокхолм, но случајната средба со парфимерот Pierre Wulff го убедила дека повеќе сака да создава мириси отколку слики. Без официјална обука на терен, Gorham (31) ги побара услугите на светски познатите парфимери Olivia Giacobetti и Jerome Epinette, објаснувајќи ги неговите мирисни желби и дозволувајќи им да создаваат композиции. Како аутсајдер во индустријата за убавина, Бен е познат по неговиот личен стил и врски со модата и уметноста во неколку меѓународни списанија како што се French Vogue, Vanity Fair, Elle, V Magazine и Fantastic M.

Со создавањето на брендот Byredo, границата помеѓу niche парфемот и уметноста стана уште потешка за воспоставување. „Едноставно се обидов да го комбинирам најдоброто од старото и новото“, вели Бен додека објаснува кои идеи го воделе додека го креирал парфемот Byredo. „Преку Byredo, сакав да изразам лични искуства и да придонесам за колективната меморија на местото и времето“. Успехот не изостана и Byredo многу брзо се стекна со репутација во светот на niche парфемите. Успехот беше молскавичен и Byredo мирисите брзо ја освоија Америка, а славниот Barneys во Њујорк го прогласи Byredo за втора најпродавана колекција на парфеми во 2009 година.

Тој e посебно заинтересиран за начинот на кој парфемите влијаат на нашите спомени. „Се сетив каков парфем носеше татко ми кога бев дете. Му реков на Pierru дека е мирис на зелени мешунки и тој погоди за каков парфем станува збор. Тоа беше слатко и горко откритие за мене, бидејќи татко ми нè напушти кога имав шест години, па затоа сакав да го оживеам тој мирис на модерен начин. Исто како што сакав да го запишам мојот впечаток за Чембур, родното место на мајка ми во Индија, што го паметам по мирисот на темјан и зачини“.

Бен продолжи да пренесува емоции и асоцијации на мириси, соработувајќи со други дизајнерски и парфемски куќи, но и истакнати авангардни уметници. Денес, во светот на парфемите, тој е препознаен по неговиот личен стил и инспирацијата што ја носи секој од парфемите.

Ако парфемите лесно ви предизвикуваат спомени, ќе уживате во миризливо патување низ светот со Byredo. Топла Африка, мистериите на Блискиот исток, сончеви Кариби, бергамот во Палермо. Откритијата ќе бидат слатки и горчливи, како и спомените.

Вашиот личен идентитет, како и идентитетот на вашиот простор, го сочинуваат мирисите. Нека биде автентичен, рафиниран израз на вашата единственост со Byredo.

Lil Fleur EDP – Најновиот Byredo мирис!

Со својата мирисна структура, Lil Fleur потсетува на комплексен и турбулентен свет на младински емоции: високи и ниски тонови, топли и остри, храбри и искрени.

Парфимерот е инспириран од женското искуство, а мирисот е наменет како искушение за двата пола.

Lil Fleur е истражување на парфеми на тема традиционален цветен мирис, но многу модерен. Во срцето на парфемот е мајската роза, свежа, полна со сладост и светлина. Симбол на љубовта и убавината, мистерија и заедништво, нејзиниот доминантен тон е вовед во девојачкото кралство.

Lil Fleur е инспириран од опојниот свет на младешки емоции, среќни и тажни, со голема инспирација од музиката, мирисот на крајот е толкување на ветувањето и потенцијалот, смелоста и искреноста.

Се чувствувам како парфемот честопати се обидува да долови една идеја или една емоција. На Lil Fleur му треба комплексна личност, која сите можеме да ја препознаеме“.

Во срцето на мирисот е розата Дамаскин, сјајна, остра и обвиена со својата сладост. Врвните ноти на кајсија и мандарина ја даваат потребната пенливост, додека шафранот се смирува во топлите тонови. Килибарот и ванилата додаваат ноти на софистицираност во основата на мирисот.

Каде можете да ги најдете парфемите од брендот Byredo

Луксузните парфемски мирис од брендот Byredo можете да ги најдете во парфимеријата Anabella во хотелот Мериот.