- Реклама -

- Реклама -

- Реклама -

- Реклама -

Fenty Beauty, Anastasia Beverly Hills, Tarte Cosmetics, Too Faced, Urban Decay… Ниту еден од овие светски брендови сè уште не е пристигнат во Македонија. Индустријата за убавина никогаш не била помоќна, а одредени „high end“ мејкап производи се здобиле со култен статус само врз основа на нивната популарност на социјалните мрежи. „High end“ или високата декоративна козметика ве освојува со елегантните пакувања, а потоа и со самата формула, но на жалост сето тоа по прилично високи цени! Но, колку од вас би можеле да си дозволат луксузни мејкап производи во својот козметички несесер?

Dupe Beauty!

Од желбата да се даде признание на мејкап производите со прифатливи цени кои можат да се најдат во секоја парфимерија и кои го заслужуваат квалитетот и перформансите, пред неколку години беше создадена нова мејкап филозофија, позната како „dupe“.

„Dupe“ во контекст на мејкап производите значи дупликат, односно поевтина копија или верзија на луксузен мејкап производ, кој не е само ценовно подостапен од оригиналот, туку е подеднакво ефикасен. Овие алтернативни мејкап производи се предмет на обожавање, бидејќи многу жени се заинтересирани за тоа како да заштедат пари, а истовремено да купат докажано добри мејкап производи. Причината зошто некои производи од високата декоративна козметика и производите што можат да се најдат во секоја парфимерија се скоро или целосно идентични, треба да се бара во фактот што многу брендови за убавина се во сопственост на исти корпорации, се произведуваат во исти фабрики и на крајот резултираат со исти формули и идентични состојки.

Најпопуларни „dupe“ производи!

За вас издвоив некои од најбараните, поевтини дупликати на луксузните мејкап производи.

- Реклама -
Beauty Blender VS Real Techniques Miracle Complexion Sponge
Fenty Pro Filt’r Foundation VS Maybelline Fit Me! Matte+Poreless Foundation
Too Faced Born This Way Foundation VS Maybelline Superstay Foundation
Tarte Shape Tape Concealer VS Maybelline Inastant Age Rewind
Laura Mercier Translucent Loose Setting Powder VS Maybelline Fit Me Loose Finishing Powder
Urban Decay Naked Palette VS Rimmel Magnif’eyes Eye Palette Nude
Too Faced Better Than Sex Mascara VS L’Oreal Lash Paradise Mascara
Anastasia Beverly Hills Brow Wiz VS Max Factor Brow Shaper
Too Faced Chocolate Soleil Bronzer VS Rimmel Natural Bronzer Sun Bronze
Charlotte Tilbury Hot Lips Super Cindy VS Essence Matt Matt Matt 01