- Реклама -

- Реклама -

- Реклама -

- Реклама -

Две летни верзии на Issey Miyake Parfums за сезоната 2020 ќе бидат претставени под заедничкото име Shades of Kolam, создадени од инспирација од патување во Индија.

Бои и мириси од зачини во Индија!

Парфимерките Marie Salamagne, Fanny Le Bras и Clémentine Berry како трио соработуваа во креирањето на парфемите Shades of Kolam. Овие дами го посетија градот Chennai во државата Tamil Nadu во јужна Индија и создадоа нови летни мириси инспирирани од традиционалната форма на цртање Kolam, како уметничко изразување што се пренесува од мајка на ќерка низ безброј генерации и боите и мирисите со кои се соочија на пазарите за зачини во Индија.

Clémentine Berry, Fanny Le Bras & Marie Salamagne

L’Eau d’Issey Shades of Kolam

Женското издание L’Eau d’Issey Shades of Kolam е цветен, дрвенест и соларен мирис. Парфемот при отворање зрачи со нотите од грејпфрут, цветните ноти на фрезија, но со благо навестување на кардамон. Главната нота во срцето на мирисот е индиски самбак јасмин, со малку мирисни акорди на роза. Основата вклучува млечен басмати ориз со „рафиниран, урбан“ допир на кедар.

- Реклама -

L’Eau d’Issey Pour Homme Shades of Kolam

Машкото издание L’Eau d’Issey Pour Homme Shades of Kolam е дрвенест, зачински, зелен мирис. Мирисните ноти на почетокот вклучуваат кардамон, потпомогнат од два свежи цитрусни акорди на помело и бергамот. Срцето на композицијата содржи зелен чај и елеганција на семе од коријандер. Дрвенестите ноти на основата се предводени од кедар и кашмир, кои ја евоцираат топлината на јужниот дел на Индија и арома на чај од кардамон, кој се пие на пазарите во градот Chennai.