- Реклама -

- Реклама -

- Реклама -

- Реклама -

Не е лесно да направите вистински избор на производи против стареење во козметиката. Има толку многу производи кои тврдат дека го запираат или го забавуваат стареењето, што е тешко да се избере оној што навистина ни треба и може да помогне. Но, фокусирајќи се на активните состојки што може да се најдат во производите, можете да го намалите вашиот избор. Нема многу состојки кои навистина имаат дејство против стареењето, затоа ви ги претставувам најдобрите 7 со кои не можете да погрешите.

Ако се прашувате кога е вистинското време да започнете рутина за нега на кожата против стареење или дали сте започнале прерано, одговорот веројатно е не. Имено, иако сè уште немате видливи знаци на стареење, вистинско време е полека да започнете со сериозна нега на кожата. Ова ќе ја одржи вашата кожа еластична и со младешки изглед подолго време. Тоа не значи дека понекогаш е доцна, но многу полесно е да се спречи отколку да се лекува.

борба против стареење

Витамин Ц!

Антиоксидансот познат и како аскорбинска киселина е една од ретките состојки против стареење што дефинитивно делува. Ние го користиме за да го стимулираме производството на колаген во нашата кожа, што ја прави кожата да изгледа помлада, а брчките пополни, а со тоа и помалку видливи, помага да се изедначи тенот, кожата станува блескава и создава заштитна бариера за кожата. Витаминот Ц е моќна состојка која треба полека да се внесува во рутината и најчесто се користи како серум или флуид бидејќи е прилично нестабилна. Затоа, мора да се чува во темни шишиња за да не оксидира.

sostojka protiv stareenje Vitamin C

- Реклама -

Ретинол!

Ѕвездата помеѓу состојките против стареење е ретинолот, понекогаш наречен витамин А. Ретинолот е единствената состојка за која е докажано дека го менува текот на стареењето, односно ги отстранува веќе постоечките брчки. За тоа, потребно е редовно да се користи најмалку една година. Го стимулира производството на природен колаген и еластин и ги поништува надворешните ефекти врз кожата. Ретинолот, сепак е прилично агресивна состојка, затоа воведете го во вашата рутина постепено и со претпазливост.

sostojka protiv stareenje Retinol

Хијалуронска киселина!

Ако имате сува или дехидрирана кожа, задолжително внесете хијалуронска киселина во вашата рутина. Не иритира, па можете да ја користите без оглед на типот на кожата и другите состојки во вашата рутина. На списокот на состојки можно е да е наведена како натриум хијалуронат (sodium hyaluronate). Молекулата на хијалуронска киселина може да задржи илјада пати поголема тежина на вода, но таа сама по себе е толку мала што многу лесно продира во кожата и ја храни. Поради хијалуронската киселина кожата изгледа пополна, затегната и го добива здравиот сјај.

sostojka protiv stareenje Hijaluron

Крем со заштитен фактор!

СПФ всушност не е состојка, но тој е специфичен производ кој е клучен во борбата против стареењето. Без него, сите овие други состојки и производи нема да ви значат многу. Ако не посакувате да имате видливи траги на стареење, потребно е секој ден да нанесувате крем со заштитен фактор, дури и кога е облачно, дури и во сред зима. СПФ треба да има заштита од УВА и УВБ зраци, бидејќи тие предизвикуваат различна штета врз кожата. УВБ предизвикува изгореници, додека УВА ја оштетува кожата на долг рок, затоа имаме пигментација, зголемени пори и брчки како резултат на загуба на колаген.

СПФ крем против стареење

Пептиди!

Повеќе пати го споменав колагенот, природна состојка во нашата кожа која ја одржува еластична и цврста. Колагенот се состои од полипептиди или само пептиди, аминокиселини кои сочинуваат одредени протеини во кожата. Проблемот со колагенот е што со текот на годините нашата кожа произведува се помалку и затоа имаме видливи траги на кожата. Производите со пептиди ќе го стимулираат производството на колаген, затоа не заборавајте да ги вклучите во вашата рутина.

Млечна киселина! (АХА)

Алфа-хидрокси киселините спаѓаат во групата на природни киселини кои се наоѓаат во: цитрусите, шеќерната трска, сокот од домати, јаболка, грозје… Тие всушност вршат пилинг на површинските слоеви на клетките на кожата и овозможуваат да се добие видливо помазна и посвежа кожа. Ја зголемуваат цврстината на кожата дури и во подлабоките слоеви. Поради малите молекули продира длабоко во кожата и ги поправа штетите предизвикани од стареење, сонце и други причинители. Ако сакате мазна и сјајна кожа и пилинг што нема да ја оштети вашата кожа, млечната киселина е вистинска состојка.

sostojka protiv stareenje AHA

Церамиди!

Липидите се составен дел од нашата кожа, а церамидите всушност се масти кои ги штитат клетките од исушување. Хидратацијата е клучна за забавување на стареењето, а церамидите од нашата кожа со текот на времето исчезнуваат како последица од сончевата светлина. Козметичките производи со церамиди се погодни за сите типови на кожа, затоа слободно вклучете ги во вашата редовна рутина.