- Реклама -

- Реклама -

- Реклама -

- Реклама -

Пронајдете ги вашите Eucerin Sun заштитници на кожата!

Зголемените температури, убавото и сончево време се повеќе не „мамат“, деновиве времето да го поминуваме надвор на отворено. Прекрасните сончеви денови ја будат нашата желба се повеќе да бидеме надвор, на отворено! Сонцето секако е неопходно, добро за коските, за здравјето и треба да сме надвор, посебно што изминатиов период многу време поминавме дома.

Но, нашата кожа не е навикната на сонцето и силните сончеви зраци може многу лесно да ја оштетат и да дојде до непосакувани последици. Тука особено треба да внимаваат децата бидејќи нивната кожа е потенка, поосетлива и многу полесно може да се оштети.

eucerin sun kids

Медицинска козметика Eucerin Sun

Зошто тогаш за нашите деца па и за сите нас, престојот на сонце и на отворено да не го направиме побезбеден, заштитувајќи се со медицинска козметика. Дерматолозите ги препорачуваат производите од Eucerin Sun колекцијата која не содржи хемиски додатоци, а обезбедува сигурна и долготрајна заштита од сонце. Содржат минерални филтри, кои ги рефлектираат, одбиваат УВ зраците не дозволувајќи им да навлезат во кожата.

- Реклама -

eucerin sun spf 50+

Крема прилагодена на потребите на детската кожа Eucerin Sun Spray SPF50+

Нанесувањето на крема за заштита од сонце е клучно за сигурна и здрава кожа, а за детската кожа посебно е важно да се користи крема прилагодена на нејзините потреби. Со оглед на фактот дека УВ оштетувањата, црвенилата и изгорениците во детството го зголемуваат ризикот од рак на кожата и оштетувања на кожата покасно во животот, детската кожа мора да биде правилно заштитена. За оние деца кои се доста активни и почесто се на сонце поради тоа што си играат, се препорачува Eucerin Sun Spray со СПФ 50+.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Eucerin North Macedonia (@eucerinnmk)

Треба да се заштитиме од прекумерната изложеност на сонце!

Сонцето го подобрува нашето расположение, ја подобрува циркулацијата, метаболизмот на нашето тело, продукцијата на витаминот Д,  ги поттикнува и одбранбените механизми на нашата кожа, но истовремено мора да се заштитиме од него, посебно при прекумерна изложеност, а тоа посебно е важно за децата.

eucerin sun spray f50