- Реклама -

- Реклама -

- Реклама -

- Реклама -

Недостатокот на влага во кожата може да се манифестира на повеќе начини, од обична рапавост, перутање, мали пукнатини на кожата, па до воспалителни промени, затегнатост на кожата и јадеж. Симптомите се разликуваат зависно од тежината на состојбата и засегнатото место. Палетата на производи од водечкиот бренд за медицинска козметика – Eucerin, содржи две групи на производи за нега на сува кожа: AtopiControl и UreaRepair.

women Eucerin

Eucerin AtopiControl

Eucerin AtopiControl се производи наменети за деца со атопичен дерматитис и возрасни кај кои состојбата се нарекува невродерматитис. Многу чувствителната и проблематична кожа во одредени делови на телото станува сува, рапава, со пукнатини, воспаление и јадеж. Причината за ваквите промени во основа е недостаток на гама-линоленската киселина, што води до ослабување на бариерната функција на кожата. Таа лесно губи влага и станува сува, а во обратен правец полесно пропушта алергени и микроорганизми кои ја влошуваат состојбата.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Eucerin North Macedonia (@eucerinnmk)

Со секојдневната нега со Eucerin AtopiControl производите, ние всушност на кожата ѝ го додаваме тоа што ѝ недостасува сѐ додека да се стабилизира. Измивањето е со AtopiControl маслото за туширање, негата на кожата по туширањето е со лосионот и кремот од истата линија, а егземите ги третираме со AtopiControl интензивниот смирувачки крем.

- Реклама -

Сите производи се клинички тестирани и безбедни за бебиња, кај кои најчесто се јавува атопичен дерматитис.

Eucerin AtopicSkin product line

Eucerin UreaRepair

Eucerin UreaRepair производите се втората група на производи за нега на сува кожа. Уреата како активна супстанција е природен хидратантен фактор на кожата, а зависно од концентрацијата може да ги отстранува изумрените површински клетки и да го смирува интензивниот јадеж.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Eucerin North Macedonia (@eucerinnmk)

На располагање имаме ноќен и дневен крем за нега на сува кожа на лицето, крем за нега на сува, груба и распукана кожа на рацете, крем за нега на суви и груби стапала, гел за миење и два лосиони за тело – 5% хидратантен лосион и 10% регенеративен лосион за нега на сува кожа пропратена со јадеж.

Eucerin UreaRepair product line

Вашиот дерматовенеролог или фармацевт ќе ви помогнат да го изберете најсоодветниот производ!

AtopiControl и UreaRepair производите одлично се прифатени од лекарите и пациентите заради многу поволниот ефект на кожата, компатибилноста со лековите и можноста да се користат неограничено време.

До колку не сте сигурни што ви е потребно, консултирајте се со дерматовенеролог или фармацевт кој ќе ви помогне да го изберете најсоодветниот производ за нега на вашата кожа.

women apply lotion