- Реклама -

- Реклама -

- Реклама -

- Реклама -

По долгогодишно чекање, Adele се врати исто како и нејзините беспрекорно исцртани црни линии на очите. Иако денес не можеме да ja замислиме без туш на очите, црните линии настанаа сосема случајно.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Adele (@adele)

Шминкерот на Adele го открива трикот за нејзиниот бјути потпис!

Michael Ashton, шминкерот на Adele неодамна призна дека никогаш не помислил дека карактеристичните црни линии на очите, направени со туш за очи, по кои омилената Adele сега е позната во светот на убавината, ќе станат толку иконски. Овој експерт за шминка е по потекло од Нов Зеланд, а кариерата ја започна како фризер.

Michael Ashton

Тој првпат ја запозна Adele за време на создавањето на нејзиниот деби албум, во 2007 година. Неодамна се потсети на деновите кога на Adele првпат ја испроба сега глобално препознатливата црна линија на очите.

- Реклама -

Во нејзината куќа всушност дојдов за да и ги скратам шишките, а потоа пред да оди да се сретне со пријателите, ме праша дали можам набрзина да извлечам линија со тушот за очи. Останатото е историја“ – изјави Michael.

Adele eyeliner

Покрај тоа што е одговорен за некои од најубавите креации на лицето на омилената Британка, овој шминкер соработува и со други познати личности, како Hilary Swank, Keira Knightley и Penélope Cruz, а моментално соработува со Marc Jacobs Beauty.

Запишете го овој трик!

Сите знаеме дека совршено исцртана линија покрај окото не е лесно да се направи, па некако премногу често избегнуваме да се вклучиме во целиот процес. Ова е трик препорачан од Michael Ashton кој би можел да ви го олесни животот, кога се работи за туш за очи.

Ако сакате да направите совршена линија со туш за очи, секогаш започнете од надворешниот агол на окото и движете се кон внатрешниот. Така со раката ќе направите права линија“, објаснува тој. „Почнете од надворешниот раб на трепките кон средината, а потоа повлечете тенка линија од внатрешниот агол на окото за да ги поврзете. За крај, извлечете го врвот према надвор“.

Adele and Michael Ashton

Во случај да направите грешка, запомнете го ова!

Ако исцртаниот врв е пренизок за вас, повлечете го нагоре под агол од 45 степени. Ова ќе ја изостри линијата и ќе добиете издолжен и затегнат изглед на окото“.

Adele

Додека го пробувате овој совет, слушајте ја новата песна Easy On Me, можеби ќе ви помогне да ја пронајдете вашата внатрешна Adele.