- Реклама -

- Реклама -

- Реклама -

- Реклама -

Видео конференцијата со колегите преку апликацијата за групен видео разговор започнува за точно 15 минути, а откако прикладно ќе се облечете, ја средувате косата и ви остануваат точно пет минути да го освежите лицето и да се ослободите од сите траги на спиење. Хајлајтер или маскара? Контурирање! Да или не?

Сакате малку да се подготвите за вашата онлајн деловна средба, но не сакате целосна шминка затоа што сте дома. Затоа ви нудам неколку трикови за да може да добиете посвеж и одморен изглед во само неколку чекори и со неколку производи.

Нанесете хидрантна крема!

Нега на кожата е апсолутно неопходен чекор на почетокот на секој мејкап изглед, без разлика дали сте дома или не. Затоа, по брзото чистење на лицето, се препорачува да нанесете навлажнувачки крем, масло или било кој друг навлажнувачки производ што ќе го даде саканиот сјај на вашата кожа. Мора да ја подготвите и нахраните вашата кожа на лицето.

- Реклама -

Искористете ги придобивките од капките за очи!

Камерата навистина ги фаќа сите оние црвени и розови тонови. Поради оваа причина, ќе изгледате уште поуморни ако очите ви се малку црвени. Во овој случај, експертите советуваат да користите капки за очи кои делуваат за околу 60 секунди. Тие ги стеснуваат капиларите на површината на окото така што прават да изгледаат бело до осум часа.

Нанесете маскара!

Потоа, проверете ги поставките за видео повик и користете го вашиот лаптоп или камерата од мобилниот телефон како огледало. Така, можете да го видите осветлувањето и како ќе изгледате на екранот. Потоа, за да изгледате свежо и будно, закривете ги трепките и нанесете црна маскара. Тоа ќе ги дефинира очите и ќе направи да изгледате посветло на камерата, што е токму она што сакате да го постигнете.

Не заборавајте на руменило!

Кога станува збор за Skype видео повици и покрај тоа што се во HD резолуција, може да изгледате бледо. За да го избегнете ова, нанесете руменило кое е малку поживописно отколку што обично носите. Со додавање на топлина на образите ќе изгледате како да имате повеќе живост. Кога станува збор за тоа како да го нанесете, експертите препорачуваат да користите четка за руменило со која ќе правите кругови околу образите, кон надворешноста на лицето. Ако ви се чини дека сте претерале со боја, земете сув мејкап блендер и тапкајте на областа за да го измешате руменилото и да го отстраните вишокот.

Коректорот ве спасува во последен момент!

Ова е најважниот дел од оваа мејкап рутина. Користете ги прстите за брзо нанесување и измазнување на коректорот под очите, помеѓу веѓите и во внатрешните агли на очите. Ако имате дополнителни 30 секунди за малку контури, ви предлагам истиот коректор да го нанесете на пределот над вилицата. Ова ја осветлува и обликува таа област, со што ја дефинира вашата вилица.