- Реклама -

- Реклама -

- Реклама -

- Реклама -

Французинките, кои многу жени ги сметаат за идеални кога станува збор за тенот, косата, стилот, ставот и стасот, знаат многу за парфемите. Не е ни чудо, бидејќи токму во Франција се наоѓаат некои од најпознатите брендови за парфеми на денешницата, кои таму имаат свои луксузни бутици, но одгледуваат и суровини кои ќе станат најмагични мирисни ноти во парфемските креации.

парфеми

Францускиот Grasse, има репутација на град кој мириса најдобро од сите европски градови и денес со право се смета за лулка на парфимерството какво што го знаеме денес. Розата одгледана во градот Grasse има репутација на цвет кој инспирираше многу дизајнери на парфеми.

Секоја Французинка ги користела! Дали знаете кои се тие?

Франција е полна со реномирани парфемски куќи со богата традиција, како и niche брендови кои брзо беа препознаени од ентузијастите за мода и убавина. Некои од нивните мириси се речиси бесмртни и со сигурност може да се каже дека речиси секоја Французинка ги испробала во својот живот. Дали знаете кои се тие? Убедена сум дека некои од нив и самите сте ги пробале, бидејќи со години се достапни во нашите парфимерии. Не само вие, туку и вашите мајки, бидејќи парфемите како легендарниот Opium од Yves Saint Laurent потекнуваат од таа ера. Иако се лансирани пред многу години, сепак сјаат и палат и имаат безвременски квалитет кој нема да избледи толку брзо.

Можеби еден од нив е вашиот омилен мирис!

Во продолжение пронајдете ги шесте мириси кои секоја Французинка ги користела барем еднаш во животот. Можеби го има и вашиот омилен мирис!

- Реклама -

Chanel No. 5 (1921)

Парфеми кои секоја Французинка ги користела барем еднаш Chanel No. 5 Parfum
Chanel No. 5 Parfum

Guerlain Shalimar (1925)

Guerlain Shalimar Eau de Parfum
Guerlain Shalimar Eau de Parfum

Yves Saint Laurent Opium (1977)

Yves Saint Laurent Opium
Yves Saint Laurent Opium

Kenzo Parfums Flower by Kenzo (2000)

Flower by Kenzo Eau de Parfum
Flower by Kenzo Eau de Parfum

Chanel Coco Mademoiselle (2001)

Chanel Coco Mademoiselle Parfum
Chanel Coco Mademoiselle Parfum

Cacharel Anaïs Anaïs (1978)

Cacharel Anaïs Anaïs Eau de Toilette Парфеми кои секоја Французинка ги користела барем еднаш
Cacharel Anaïs Anaïs Eau de Toilette